Türkiye'de ilk PPO pastörizasyonu başladı.

( Tarih : 12.01.2011 )

PPO Pastörizasyonu şimdi Türkiye de.

Propylene oxide (PPO) bakteri, küf ve mayaların azaltılmasında, özellikle kuru yemiş ve diğer gıdalar üzerinde etkili , Amerika da tescil edilmiş dezenfektan bir gazdır. PPO uygulama parametrelerine uygun olarak işlem gören ürünler ‘’ Pastörize edilmiştir ‘’ şeklinde etiketlenebilir.

Bu bir yüzeysel bir uygulamadır ve ürünün besin değerini etkilemez. PPO 1958 yılından beri gıdalar üzerinde kullanılmaktadır ve Salmonella gibi zararlı bakterileri azaltmada etikili olduğu kanıtlanmıştır, kalıntısının tüketici üzerinde riski yoktur ve PPO kalıntıları uygulamadan sonra dağılmaktadır.

Çevresel Koruma Bürosu ( EPA ) PPO kalıntılarının hiçbir sağlık riski oluşturmadığını teyit etmektedir. Biz bu teknolojiyi Türkiye’de patent koruma başvurumuzla ülkemize getirdik.

Bu uygulama tüm gıdalar üzerinde etkili olmakla beraber, özellikle içeriğindeki yağ oranı sebebi ile buhar sterilizasyonu uygulanamamasından dolayı kuru yemişlerde kullanılır. Bu sektörde şimdiye dek alternatif başka bir çözüm bulunamamıştır.

Şimdi DKG Gıda olarak diğer ihracatçılara da bu konuda servis vermeye başladık, eğer siz de mikrobiyolojik olarak güvenli gıdalara sahip olmak istiyorsanız, lütfen bizimle irtibat kurunuz: info@dkgfood.com
 

 


Türkiye'de ilk PPO pastörizasyonu başladı.
devamını oku..
haberlerin devamı...


KURU KAYISI
DKG'nin ihracat hacminin büyük kısmını oluşturan kuru kayısı hammadde olarak Malatya'dan gelmektedir.
devamı
   
KURU DOMATES
Taze kurutmalık domatesler, Ağustos-Eylül aylarında kurutma alanlarında ortadan ikiye kesilerek güneş altına serilir ve kurutulur.
devamı
   
ÇAM FISTIĞI
Çam fıstığı, fıstık çamı ağacı kozalaklarından elde edilir.
devamı
   
KURU İNCİR
Dünyada en fazla ve en kaliteli incir Aydın bölgesi ve civarında yetişir.
devamı
   

 

Copyright DKG Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. ® 2012
Bu sitede kullanılan resim ve belgeler orijinal olup tüm hakları DKG'ye aittir.
İzinsiz kullanılamaz.
Web Tasarım - Venüs Ajans